Home   Історія закладу   «Формування емоційного досвіду дошкільника засобами казки» (консультація для педагогів)

«Формування емоційного досвіду дошкільника засобами казки» (консультація для педагогів)

Дитинство обов’язково пов’язане з казкою, легендою, приказкою. Разом з героями казок кожна людина поповнює свою «життєву скриньку» нормами і правилами поведінки, важливими людськими цінностями. Казка в дошкільному віці повинна бути наглядною.

Казка – це інтегрована діяльність, у якій дії уявної ситуації пов’язані з реальним спілкуванням, що спрямоване на самостійність, активність, творчість, регулювання дитиною власного емоційного стану.

Казка сприяє розвитку у дошкільників:

  • активності;
  • самостійності;
  • емоційності;
  • творчості;
  • зв’язкою мовлення.

Казка – це метод, у якому казкова форма застосовується для інтеграції особистості, розвитку її творчих здібностей, удосконалення взаємодії з навколишнім світом.

Казка – це образне зображення життєвих реалій. Дії, що відбуваються в казках, можуть трапитись і в реальному житті, але не в буквальному смислі. За допомогою казкових сюжетів дошкільники вперше опановують основні життєві принципи, можуть порівняти добрі та погані вчинки. Діти можуть самостійно вирішувати, хто позитивний герой, а хто – негативний. Перевтілюючись у казкового героя, малюк може спокійно розповісти про свої почуття, думки. Діти засвоюють необхідні моделі поведінки, учаться реагувати на життєві ситуації, підвищують рівень знань про себе та оточуючих, тому що казки зрозуміліші їм порівняно з поясненнями педагогів та батьків.

Казки сприяють пізнавальному розвитку дітей, виховують моральні почуття, впливають на уявлення особистості дитини, спрямовуючи розвиток бажань і вчинків малюка. Казки сприяють на те найкраще, що вже є у кожної дитини. Кожна дитини саме з казок дізнається, що добро майже завжди перемагає зло, а негативні герої будуть покарані за свої вчинки.

Казка – це не один окремий сеанс, а копітка робота з певною метою. Вони дають кожній людині, а особливо дитині дошкільного віку те, що необхідно: свободу думок, бажань, дій, почуттів. Вони допомагають дітям і дорослим подолати страхи, невпевненість, допомагають фантазувати, приймати нестандартні рішення та розуміти, що всього можна досягти, якщо є бажання.

Центральний момент казки – добровільність участі дітей. Тому важливою є мотивація учасників, необхідно знайти адекватний спосіб залучення дітей до неї. В одному випадку це може бути образний текст, частушки, небилиці; у іншому – розглядання ілюстрацій, відгадування загадок про казкових героїв. Грати у казку. Не всі діти відразу розпочинають брати участь у грі. Деякі з них спочатку хочуть поспостерігати з боку за тим, що відбувається, і лише згодом у них виникає бажання самим брати участь у цікавому видовищі. З урахуванням індивідуальних особливостей дітей слід починати казку з тими, хто швидше відгукується на запрошення дорослого; при цьому доцільно додатково мотивувати на залучення до гри решта дітей. Від ступеня психологічного комфорту учасників безпосередньо залежить їх активність, глибина емоційної активності.

Діти знайомляться з казкою. Це потрібно для отримання цілісного уявлення від її тексту. Крім того, при повторній зустрічі з казкою дошкільникам буде легко зосередитися на образній лексиці, що характеризує зовнішній вигляд героя, виразно відобразити в міміці, русі емоційний стан персонажа.

Необхідно приділяти не менше уваги руховій активності дітей. Стомленість після багаторазового виконання психогімнастичних етюдів призводить до мимовільного розслаблення організму і, отже, позбавлення емоційного напруження.

Лише незначну частину часу діти розташовуються на стільчиках, коли:

  • дорослий розповідає казку;
  • вони фантазують за музичною композицією;
  • вони перебувають у ролі глядачів у грі-драматизації за окремими епізодами казки.

В іграх заохочуються самостійні висловлювання дітей щодо сюжеті казки, дій однолітків, власних переживань.

Слід звертати увагу на поведінкові реакції, емоції дошкільників. Замкнутим дітям доцільно розподіляти ролі героїв із сильними рисами вдачі (сильний ведмедик, смілива білочка). Згодом модна помітити позитивні зміни, поліпшення настрою, розвиток емоційної стійкості та зв’язного мовлення кожної дитини.

Казка… Її можливості великі. Мова перших казок, що чує дитина дошкільного віку, ритмічна, слова часто заримовані, а героям надаються незвичайні визначення.

Людство із покоління в покоління, передаючи зміст казок, давало відповіді на основні життєво важливі питання, адже історію розвитку взаємин між людьми закладено в сюжетах багатьох казок.

Найважливіше завдання казки – збагатити душу дитини добром.

Підготувала: вихователь Кузовенко Т.М.

 

 

 

 

 

 

Comments are closed.