Home   Консультації   Конфлікти (вихователь Власенко С.М.)

Конфлікти (вихователь Власенко С.М.)

З конфліктами в житті зустрічалися ми всі. І найчастіше ми сприймаємо конфлікт як щось дуже негативне. Коли люди наводять свої асоціації зі словом “конфлікт”, це, як правило, “сварка”, “бійка”, “лаятися”, “війна”. Реальність же не настільки сумна, і якщо уважніше придивитися, у конфлікті можна знайти і позитивні моменти. І тут мова іде не тільки про можливість вилаятись і, таким чином, зняти напругу.

Далеко не завжди у нашому житті інтереси різних людей співпадають, але іноді хтось з них про це навіть не здогадується. Скажімо, у кінотеатрі людина, яка сидить за вами, несвідомо стукає ногою по вашому кріслі, а вам це заважає. Тоді конфлікт, зрозуміло, керований конфлікт, стане засобом захисту ваших природніх прав. А без конфлікта, особливо, якщо немає вільних місць, ви будете змушені тепрпіти цю прикрість і, мабуть, тихо дратуватися. Про те, що таке керований конфлікт – у статті АСЕРТИВНА ПОВЕДІНКА, а зараз – про те, як гідно виходити з конфліктних ситуацій, не перетворюючи їх на війну.

Щоб краще розібратися в проблемі конфліктів, спочатку розглянемо їх причини:

· Недостатність ресурсів. Найпростіший приклад: сімя назбирала певнусуму, і тепер вона хоче витратити їх на посудомийну машину, а він – на новий компютер.

· Взаємозалежність задач. Конфлікти такого типу виникають, коли кілька людей працюють над однією задачею і не задоволені ефективністю своїх колег.

· Неспівпадіння засобів досягнення мети іноді відносять до різновиду попередньої групи конфліктів. Наприклад, для вирішення проблеми підвищення ефективності праці різні менеджери можуть запропонувати багато методів, а втілюватися в життя доводиться тільки 1-2. Або двоє друзів хочуть розвіятися, але для одного це – піти на дискотеку до ранку, а для другого – подивитися класний фільм і виспатися до завтра.

· Неспівпадіння цілей – поширена причина конфліктів не тільки між окремими людьми, але і між різними групами або між особою і групою.

· Недостатність інформації, її неповна чи неточна передача. Є у психології задачка про двох сестер, які сильно через апельсин, який був дуже потрібним обом. Вони би навіть побилися, але вирішили піти до мудреця, якому вдалося зясувати, що одній з них був потрібний апельсиновий сік, а другій – цедра з апельсинової шкірки. Вони вдало поділилися, але скільки б часу могли зекономити, якби вияснили це на самому початку!

· Відмінність психологічних особливостей різних людей (темперамент, характер, звички). Такі конфлікти, звичайно, виникають при спільній діяльності чи проживанні. Наявність конфліктних ситуацій не завжди призводить до конфлікту, все залежить від нашого вміння захищати свої права без включення у “психологічну бійку”.

У психології виділяють всього 5 узагальнених способів виходу з конфліктів. Але для чого про це знайти не психологам, а звичайній людині? Цікаво, що кожній людині найчастіше властиві 1 або 2 способи, рештою вона майже не користується. І шкода. Бо кожний з варіантів має свої переваги – звичайно, тільки для визначених ситуацій. І якщо володіти усіма способами і вдало їх використовувати, життя перетворюється на успішну партію у шахи…

1. Наполегливість (примус) – задоволення власних інтересів через примус інших прийняти вашу точку зору. Ця стратегія може бути ефективною, якщо:

· ситуація вимагає миттєвого реагування,

· ви маєте авторитет або повноваження для прийняття цього рішення,

· результат для вас надзвичайно важливий.

2. Пристосування (поступливість) означає готовність відмовитися від власних інтересів заради збереження стосунків. Вона ефективна, якщо:

· стосунки набагато важливіші за причину конфлікту,

· результат для іншої людини важливіший, ніж для вас,

· вас не дуже хвилює ця ситуація,

· у вас замало шансів для перемоги,

· ви не праві.

3. Відхід (уникнення) – це стратегія “страуса”, який не розв’язує проблему. Вона також може бути корисною, якщо:

· у вас недостатньо аргументів чи влади для бажаного вирішення конфлікту,

· вам потрібно виграти час,

· результат для вас не важливий і не варто витрачати сили,

· спроба вирішити ситуацію вже може загострити конфлікт,

· ситуація з часом може вирішитися сама.

4. Компроміс – стратегія, за допомогою якої учасники конфлікту доходять згоди через взаємні поступки і задовольнять свої інтереси тільки частково. Її варто використовувати, якщо:

· учасники мають протилежні інтереси і рівні шанси виграти конфлікт,

· вас задовольняє тимчасове рішення,

· в даній ситуації краще отримати хоч щось і зберегти нормальні стосунки,

· ви можете дещо змінити для себе початкову мету.

5. Співробітництво має на меті задовольнити інтереси всіх учасників конфліктної ситуації, але може потребувати багато часу для вирішення проблеми. Ефективність цієї стратегії проявляється, якщо:

· розв’язання проблеми і задоволення інтересів важливе для всіх сторін,

· стосунки між учасниками конфлікту тривалі і тісні,

· є час для роботи над проблемою,

· учасники можуть пояснити свої інтереси і вислухати інших,

· всі учасники можуть і хочуть вирішувати проблему “на рівних”.

Якщо з першого погляду не вдалося визначити, якої стратегії найчастіше дотримуєтеся ви, у цьому можуть допомогти відповідні тести.

 

Comments are closed.