Home   Батьківська сторінка   Методи, методики загартування в дитячому садку

Методи, методики загартування в дитячому садку

Консультація 

«Методи, методики загартування в дитячому садку»

 

Підготувала: вихователь-методист

                       Порпленко Ю.А.

 

Основні методи загартовування дітей дошкільного віку – це загартовування сонцем, повітрям і водою. Перераховані методи вважаються традиційними. Вони перевірені часом, оскільки застосовуються протягом кількох десятків років і вважаються досить ефективними.

Методика загартовування дітей дошкільного віку водою

Загартовування організму холодною водою відноситься до найпоширенішого способу підвищення життєвих сил організму і зміцнення імунної системи.

Методика загартовування водою дітей дошкільного віку має на увазі застосування різних способів:

  • умивання;
  • обтирання;
  • прийняття душів, ванн;
  • купання у відкритих водоймах;
  • обливання.

Починати загартування потрібно поступово, з легких впливів на певні шкірні покриви, після чого переходити до обтирання / обливання всього тіла. У перші дні процедур температура води повинна становити 30 градусів, наступні дні її знижують на 1 – 2 градуси і так до тих пір, поки вона не складе 16 градусів.

Методики загартовування дітей водою рекомендують тим, хто часто хворіє або ослаблений після хвороби, почати з обтирання і контрастного обливання ніг. При контрастному обливанні чергується тепла і прохолодна вода (тепла температурою 36 градусів і прохолодна температурою 24 градуси). Прохолодну воду поступово знижують до 20 градусів.

Велику користь дитячому організму приносить обливання ніг прохолодною водою. Для цього необхідна ємність об’ємом 0.5 л. Прохолодну воду ллють на теплі ноги, охоплюючи нижню частину гомілок і стопи. Вся процедура займе 30 – 40 секунд, потім виконується обтирання ніг сухим рушником.

В  основні методи загартовування дітей входить і обтирання, яке визнано більш ефективним, ніж умивання. Для обтирання потрібно махрова рукавиця, м’яка серветка або рушник. Обраний атрибут змочується прохолодною водою, після чого з його допомогою обтирають кінцівки, масажуючи в напрямку від кистей рук до плеча. Спочатку обтирають руки, потім шию, груди, живіт, спину. На процедуру йде 2 – 3 хвилини. По її завершенні шкіру витирають сухим рушником, злегка масажуючи шкіру до невеликого почервоніння.

Основні методи загартовування дітей дошкільного віку: сонячні ванни

Нетрадиційні методи загартовування дітей в дитячому садку: ходіння босоніж і полоскання горла

Нетрадиційні методи загартовування дітей в дитячому садку спрямовані на зміцнення здоров’я, збільшення працездатності, формування рухових умінь і навичок, дисциплінованості, інтересу до здорового способу життя, зниження захворюваності в групах.

Одним і поширених методів загартовування є ходіння босоніж. Існує пряма залежність рецепторів стоп з організмом. Помічено, якщо постійно ходити в теплому взутті, ноги звикають до цієї температурі і при охолодженні стоп починається захворювання. Якщо займатися загартовуванням стоп, можна зменшити їх чутливість, а значить, сприйнятливість до перепадів температур.

Загартовування стоп в дитячому садку передбачає ходіння по підлозі при його температурі 18 градусів. Протягом 5 днів виконується ходьба в шкарпетках, потім босоніж, починаючи з 3 – 4 хвилин в день. Поступово час ходіння босоніж по прохолодному підлозі збільшується на 1 хвилину, до тих пір, поки не досягне 20 – 25 хвилин. Дана процедура показана дітям різного віку.

Методи загартовування дітей дошкільного віку спрямовані на зменшення простудних захворювань, підвищення опірності організму до інфекцій та виробленні імунітету. Гартують процедури повинні стати частиною життя дитини. Для кожної з них необхідна систематичність, тільки тоді вона принесе бажаний ефект. Перерва навіть на 2 тижні призведе до ослаблення організму і знизить його стійкість до інфекцій.

Основні принципи і методи загартовування дітей припускають регулярність і поступове збільшення дозування. Тільки так можна добитися успіху в боротьбі з простудними захворюваннями.

Загартування повітрям

повітряні ванни в приміщенні (діти мають їсти, гратися і спати в теплу погоду при відчинених вікнах);

повітряно-сонячні ванни (на прогулянках, які організовують кожного дня по два рази. Проводити прогулянки слід за будь-якої погоди. При загартуванні повітрям дуже важливо правильно одягати дитину – відповідно до сезону і погоди, щоб забезпечити їй вільну рухливість і необхідний тепловий комфорт. У теплі дні організовують ігри середньої рухливості, щоб діти не перегрівалися);

Загартування водою

обтирання (починати загартування водою можна з вологого обтирання (1-2 хвилини) спочатку з рук, шиї. Далі обтирати до пояса, потім ноги. Температура води від +32?С, +28?С до +22?С, +20?С.

обливання (Загартуванню сприяє обливання стоп. Після прогулянки також можна обливати ноги дітей нагрітою на сонці водою з поліетиленових пляшок);

купання ( у гумових басейнах, встановлених на майданчиках);

Загартування сонцем

Дітям рекомендується короткотривале перебування на сонячній ділянці. Вкрай обережно сонячні ванни призначаються дітям від 1 до 3 років.

Перші сонячні ванни треба приймати при температурі повітря не нижче +18°С. Тривалість їх не повинна перевищувати 5хвилин (далі додавати по 3-5 хвилин, поступово доводячи до години).

Загорати часто, але нетривало.

Кращий час для засмаги: у середній смузі – 9-13 і 16-18 годин; на півдні – 8-11 і 17-19 годин.

Приймати сонячні ванни найкраще ранком, коли повітря особливо чисте і ще не занадто пекуче, а також ближче до вечора, коли сонце хилиться до заходу.

Не рекомендується загоряти безпосередньо перед їжею і відразу після неї. Сонячні ванни можна приймати через 30-40 хвилин після сніданку, а закінчувати не менш ніж за годину до чергового прийому їжі.

Абсолютним протипоказанням до проведення сонячних ванн є температура повітря +30 ?С.

Після сонячних ванн, а не до них, дітям призначають водні процедури.

Заняття з фізичної культури

Влітку, як і взимку заняття складається з трьох частин, але при його проведенні необхідно кожного разу враховувати стан погоди і в залежності від того збільшувати або зменшувати навантаження.

Влітку заняття з фізкультури мають відрізнятися динамічністю, швидкою зміною діяльності. Вихідні положення не повинні бути стабільними, раз і назавжди закріпленими за даними вправами, їх треба частіше змінювати.

Ранкова гімнастика

Влітку ранкову гімнастику обов’язково проводити на повітрі.

У теплу погоду діти мають виходили на гімнастику в трусиках і майках, по можливості, босоніж.

Структура ранкової гімнастики влітку залишається незмінною.

У залежності від погоди змінюється темп проведення вправ, а інколи вихідні положення.

Ігри

Спортивні (бадмінтон, городки, з елементами футболу, з елементами баскетболу).

Рухливі (ігри з ходьбою, бігом, рівновагою; з повзанням і лазінням; з киданням і ловлею предметів; зі стрибками; наорієнтування у просторі).

Рухливі ігри на свіжому повітрі слід проводити щодня:

під час ранкового прийому – одна-дві гри малої та середньої рухливості;

на прогулянках у першу і другу половину дня – на кожну планується не менше трьох-чотирьох ігор різної рухливості при цьому першу гру розпочинають через 10-15 хвилин після початку прогулянки, коли діти дещо адаптуються до погодних умов, а останньою проводять малорухливу гру;

увечері (після 16.00) – одна-дві гри малої та середньої рухливості.

Під час літньої спеки ігри з бігом або стрибками доцільно організовувати у другій половині дня, у затишку.

При поясненні гри не можна садити або ставити дітей обличчям до сонця. Сонце заважає дітям бачити вихователя, і вони погано сприймають пояснення і показ рухів у грі.

Рольові (згідно з вимогами програми, атрибути виносити на майданчик);

Народні (згідно з вимогами програми, атрибути виносити на майданчик).

 

 

Comments are closed.